T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Anne Sütü ve Emzirme Uygulama Eğitimi Yapılmıştır

Güncelleme Tarihi: 03/12/2018

Ülkemizde çocuk sağlığı göstergeleri son yıllarda oldukça önemli iyileşmeler göstermiş olup, bu alanda çok sayıda proje ve programlar yürütülmektedir. Söz konusu programlardan biri de bebek ve çocuk sağlığına yönelik olarak hatalı anne sütü uygulamalarının önlenmesi, emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak 1991 yılından beri yürütülen “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları” Programıdır.

Bu program çerçevesinde tüm Türkiye’de gebelik döneminden başlanarak annelere "İlk 6 ay sadece anne sütü, sonrasında da uygun tamamlayıcı beslenme ile beraber 2 yaş ve ötesinekadar bebeğini emzirmesi" öğütlenmektedir. Aynı zamanda uzmanlarca oluşturulan

güncellenmiş eğitim protokolü dâhilinde, eğitilmiş sağlık personeli ile gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan sağlık kuruluşlarımız “Bebek Dostu” (BD) unvanı almaktadırlar.

Program kapsamında ilimizde hizmet veren aile hekimliği birimlerinde ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde görev yapan 38 sağlık personeline yönelik 27.11.2018 tarihinde Lüleburgaz İlçe Sağlık Müdürlüğü Eğitim Salonu ve 30.11.2018 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Salonunda Müdürlüğümüz eğitimcileri tarafından Anne Sütü ve Emzirme uygulama eğitimi yapılmıştır.

  • me1.jpg
  • me2.jpg
  • me3.jpg