T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

1-7 Ekim Emzirme Haftası

Güncelleme Tarihi: 01/10/2020

Sevgili Anne Adayları ve Anneler;

İdeal bir besin olan ve olumlu etkileri yaşam boyu devam eden anne sütü ile beslenme her çocuğun doğal hakkıdır ve bebeğin yaşama şansını attırır. Bebeğinizi doğumdan sonra ten temasını sağlayarak emzirmeye başlamalı ve ilk 6 ay sadece anne sütü, 6. aydan sonra tamamlayıcı besinler ile birlikte 2 yaş ve ötesine kadar anne sütü ile besleyiniz.

Her annenin sütü kendi bebeğine özel ve bebeğinin durumuna göre hazırlanmış sindirimi kolay en iyi besindir. Enerji, protein, yağ, karbonhidrat ve diğer elzem besin öğeleriyle yeni doğanda büyüme ve gelişmeyi sağlayan karmaşık sıvıdır. İçerdiği bir çok enzim, hormonlar ve büyüme etmeni ve bağışıklık öğeleri ile eşsiz bir besindir.

Anne sütünü anneden bebeğe geçen antikorlarla bağışıklık sistemini güçlendirerek bebeği bulaşıcı hastalıklardan korur ayrıca anne sütünün içindeki kök hücrelerle bebekte oluşabilecek organ veya doku hasarlarının tamirinde de önemli role sahiptir. Anne sütü yeni doğanları hastalanmaktan koruduğu gibi bebeklik ve çocukluk döneminde de korunmalarına yardımcı olur. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde gebeler ve doğum sonrasında annelerin bebeklerinin bakımı konusunda endişeler yaşamaktadırlar.

Pandemi döneminde annelerin ve ailelerinin yaşadığı stres bebeğe olası enfeksiyonu bulaştırma korkusu ile emzirmelerini etkileyebilmektedir.  Salgın döneminde anneler bebeklerini emzirmeyi kesmeleri durumunda bebeğin bağışıklığı için önemli olan ve anne sütünden bebeğe geçen antikorlardan yaralanmasını engelleyerek, çocuğu daha fazla riske sokacaktır. Annelere tavsiyemiz bebeklerine daha fazla anne sütü vermeye devam etmeleri yönünde. Anneler şüpheli ve ya kesin vakalarla aynı ortamda bulunmamalı ve bulundukları ortamı sık sık havalandırmalıdır

COVID-19 anneden doğan bebeklerin doğum sonrasındaki beslenmesinde Dünya Sağlık Örgütü ve uluslararası otoritelerin (CDC, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi) önerilerine göre bebeğin anne ile görüşüldükten ve gerekli bilgilendirmeler yapıldıktan sonra, önlemler alınarak beslenebileceği belirtilmektedir. Eğer anne bebeğini emzirmeye karar verir ise tibbi/cerrahi maske takmalı ve temizliğe dikkat ederek bebeğini emzirebilir.  Emzirmeye başlamadan önce su ve sabun ile eller etkin bir şekilde yıkanmalıdır. Meme ucuna dezenfektan sürülmemeli, emzirmeye başlamadan önce meme başı kendi sütü ile temizlenmeli sonrasında emzirmeye başlanmalı.

Anne sütünün sürekliliğini sağlamak ve bebeği beslemek için sütü sağmak gerekirse elle süt sağma, el pompası veya elektrikli pompa yöntemleri kullanıla bilinir. Annelere öncelikle elle sağma yöntemini tercih etmelerini öneriyoruz. Pompa ile sağılacak ise pompa mümkün olduğunca anneye özel olmalı, pompa ve beslemek için kullanılacak malzemelerin herhangi bir parçasına dokunmadan önce de yine eller yıkanmalı temizliğe dikkat edilmeli.

BEBEK anne için ANNE SÜTÜ Bebek için MUCİZEDİR…

ANNE SÜTÜ İLE BESLENMEK HER BEBEĞİN BEBEĞİNİ EMZİRMEK İSE HER ANNENİN HAKKIDIR…